Loading...

jazda po alkoholu jazda po narkotykach

Jazda w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego

Jazda pod wpływem to nadal bardzo poważny problem społeczny w naszym kraju. Według raportu Najwyższej Izby Kontroli dotyczącego eliminowania z ruchu drogowego kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu lub środków odurzających z 2021 r., Polska wciąż przoduje na unijnej liście państw, gdzie najłatwiej stracić życie na drodze. Alkohol to u nas istotna przyczyna wypadków i kolizji drogowych – po nadmiernej prędkości, przy czym te dwie przyczyny często idą w parze. 

Potwierdzeniem powyższego są statystyki:

Jak wynika z powyższego, w latach 2015-2020 sądy skazały niemal ćwierć miliona kierowców jadących w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. To więcej niż liczba wszystkich mieszkańców np. Kielc, Radomia czy Rzeszowa.  

Niepokojąco duża jest także liczba skazań kierowców, którzy nie zastosowali się do wcześniej orzeczonych środków karnych np. zakazów prowadzenia pojazdów. Tutaj ilość skazanych jest większa niż liczba mieszkańców np. Świdnicy. 

Podobnie niepokojąco duża jest liczba ponownie skazanych kierowców, którzy byli już wcześniej prawomocnie skazani na prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Liczba osób skazanych jest prawie dwukrotnie większa niż liczba mieszkańców np. Kłodzka.

Polska to wciąż niechlubny lider ofiar śmiertelnych wypadków na drogach wśród krajów UE.

Jednocześnie jak wynika z raportu NIK: 

  • tylko w latach 2017-2020 wykryto ok. 424 tys. przypadków prowadzenia pojazdu „pod wpływem”, a w tej grupie blisko 80-procentowy odsetek stanowią osoby kierujące w stanie nietrzeźwości, tj. popełniające przestępstwo, a nie wykroczenie.
  • Ponad 87% wyroków za przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji zapada za prowadzenie pojazdu właśnie w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego lub spowodowanie wypadku pod wpływem tych środków. Pozostałe przestępstwa drogowe wskazane w kodeksie karnym stanowi 13% ogółu przestępstw tej kategorii.
  • od 2017 r. aż dwukrotnie wzrósł udział procentowy kierujących pojazdami pod wpływem alkoholu w ogólnej liczbie przeprowadzonych kontroli na jego zawartość. 

Dodatkowo, coraz większym problemem na drogach są kierowcy pod wpływem narkotyków lub innego środka odurzającego: 

Jak wynika z powyższego, od 2017 r. notujemy dwukrotny wzrost liczby wypadków drogowych spowodowanych przez kierujących znajdujących się pod wpływem innych substancji działających podobnie do alkoholu, w szczególności narkotyków. 

Źródło:

https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/kierujacy-pod-wplywem-srodkow-odurzajacych.html

Każdego dnia policja zatrzymuje kilkaset osób kierujących pojazdem mechanicznym po spożyciu alkoholu. Nie jest rzadkością ponad 400 zatrzymanych jednego dnia, w szczególności w weekendy. Najnowsze dane o kierowcach znajdziecie w linku poniżej:

https://www.policja.pl/pol/form/1,dok.html

Co oczywiste, wraz ze wzrostem zawartości alkoholu w organizmie, rośnie prawdopodobieństwo spowodowania wypadku. 

To top