Przypomnijmy, zawartość alkoholu u prowadzącego pojazd mechaniczny (to jest m.in. samochód, jacht, skuter wodny, motocykl – generalnie wszelkie pojazdy z silnikiem) nie może przekroczyć 0,19 ‰ we krwi lub na alkomacie – 0,09 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza.
Jeśli zatem “wydmuchamy” na alkomacie 0,1 lub więcej, zaczynają się problemy.
Kodeks wykroczeń posługuje się pojęciem “w stanie po użyciu alkoholu”, zdefiniowanym w Ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
Zgodnie z art. 46 ust. 2 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, stan po użyciu alkoholu zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:
- stężenia we krwi od 0,2‰ do 0,5‰ alkoholu albo
- obecności w wydychanym powietrzu od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu w 1 dm3.
Prowadzenie pojazdu mechanicznego w czasie, gdy stężenie alkoholu osiągnie powyższe wartości oznacza popełnienie wykroczenia.
Zgodnie bowiem z art. 87 § 1 kodeksu wykroczeń, kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze:
aresztu – od 5 do 30 dni
albo
grzywny – nie niższej niż 2500 złotych do 30 000 złotych (art. 24 § 1a kodeksu wykroczeń).
Na temat tego, jak rozumieć na gruncie ustaw karnych pojęcia: “pojazd mechaniczny”, “prowadzenie pojazdu”, “ruch lądowy, wodny lub powietrzny” informacje znajdziecie tutaj.
Kara aresztu trwa najkrócej 5, najdłużej 30 dni. Karę aresztu wymierza się w dniach, przy czym zgodnie z art. 35 kodeksu wykroczeń, jeżeli ustawa daje możliwość wyboru między karą aresztu a inną karą (a tak jest w analizowanym przypadku), areszt można orzec tylko wtedy, gdy czyn popełniono umyślnie, a za orzeczeniem kary aresztu przemawia waga czynu lub okoliczności sprawy świadczą o demoralizacji sprawcy albo sposób działania zasługuje na szczególne potępienie.
W praktyce zatem najczęściej stosowaną karą jest kilku lub kilkunastotysięczna grzywna (wymiar kary grzywny został znacząco podwyższony w wyniku nowelizacji przepisów, które weszły w życie z początkiem 2022 r.).
Ponadto, sąd jest musi orzec wobec sprawcy środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów (art. 87 § 3 KW). Zgodnie z art. 29 kodeksu wykroczeń, zakaz prowadzenia pojazdów wymierza się w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Orzekając zakaz prowadzenia pojazdów określa się rodzaj pojazdu, którego zakaz dotyczy. Ponownie zatem warto przywołać wyrok Sądu Najwyższego – Izba Karna z dnia 6 lipca 2006 r., sygn. akt: IV KK 144/06 zgodnie z którym określenie rodzaju pojazdów objętych zakazem prowadzenia może nastąpić przez odwołanie się do kategorii dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdem silnikowym (np. zakaz prowadzenia pojazdów, w stosunku do których uprawnienie do kierowania stwierdza prawo jazdy kategorii B).